NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Udekorujmy nasze okna na przyjście Pana.

 2. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony, a po Komunii św. będzie wystawiony Najświętszy Sakrament. Zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”. Msza św. o g. 18.00

 3. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia o g. 18.00.

 4. W tym roku nie będzie święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Obrzęd święcenia pokarmów w domu jest na stronie internetowej parafii. Adres strony slawianowo.pl. Jest także na na facebooku na stronie parafii. 

 5. W sobotni wieczór o g. 20.00 rozpoczniemy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Nie będzie w tym roku poświęcenia ognia i tradycyjnej procesji po Mszy św.

 6. Transmisja liturgii Triduum Paschalnego w internecie na facebooku na stronie parafii.

 7. Na czas transmisji przygotujmy stół z białym obrusem. Na nim zapalmy dwie świece i postawmy na środku krzyż. Wzbudźmy w sobie również duchowe pragnienie przyjęcia Pana Jezusa.

 8. Na nabożeństwa Triduum Paschalnego zapraszam osoby które zostały o tym wcześniej poinformowane.

 9. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, biskup Jan Tyrawa udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. 

  Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej nie jest grzechem. Jednocześnie Biskup zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęca też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 10. Okazja do spowiedzi przed Mszami świętymi, z zachowaniem środków ostrożności.

 11. Przed świętami nie odwiedzę chorych z komunią św., chyba że ktoś o to poprosi. Wówczas do chorego udam się w Wielki Czwartek od g. 10.00.

 12. Dziękuję za ofiary na tacę składane na konto bankowe parafii. Bóg zapłać.