NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

 1. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas.

 2. Poświęcenia palm na wszystkich Mszach św.

 3. Gorzkie żale po Mszach św.

 4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony, a po Komunii św. będzie wystawiony Najświętszy Sakrament. Zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”. Msza św. o g. 18.00

 5. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia o g. 18.00.

 6. W Wielką Sobotę błogosławienie pokarmów będzie na zewnątrz, a nie w kościele czy w domach. Proszę o przygotowanie stołu lub innego miejsca i wody święconej. Przy stole pozostaje jakaś osoba pilnująca miejsca poświęcenia. Reszta pozostaje w oddaleniu. Poświęcenie pokarmów według następującego porządku: Kaczochy g.10.30, Sławianówko g.10.40, Skic przy czworakach, g.10.50, obok dawnej remizy g.10.55, przy krzyżu na piaskach g.11.00, Kobylnik g. 11.10 w podwórzu u Stefaniaków, Kleszczyna na placu za remizą g.11.25, przy krzyżu obok dawnej mleczarni g.11.30, przy bloku obok stacji benzynowej g.11.40, Buntowo Gaj g. 11.50, Buntowo Wieś obok domu p. Mielkie, g. 11.55, Sławianowo koło dwunastki i czworaku g. 12.05, obok kapliczki przy Żarkach g.12.10, za sklepem przy blokach g.12.15.

 7. Wystawienie Najświętszego Sakramentu od. g. 10.15 do Wigilii Paschalnej.
 8. W sobotni wieczór o g. 19.00 rozpoczniemy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Nie będzie w tym roku poświęcenia ognia i tradycyjnej procesji po Mszy św.

 9. Do chrorych udam się w środę od g. 10.00.

 10. Dziękuję za ofiary na tacę i przelewane na konto bankowe parafii. Bóg zapłać.

 11. Rozpoczęły się prace przy położeniu płytek terakotowych w kościele w Sławianowie.

 12. Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej w Sławianowie i Kleszczynie w ramach jałmużny wielkopostnej organizuje zbiórkę żywności i starych ręczników na rzecz Noclegowni dla bezdomnych w Złotowie oraz funduszy na zakup pościeli dla Hospicjum św. Elżbiety w Złotowie. Dary dla noclegowni można składać w kościele wyznaczonym miejscu. Natomiast ofiary będą zbierane do puszek po mszach niedzielnych dzisiaj za tydzień. Opiekun i członkowie Szkolnych Kół Caritas proszą o wsparcie akcji.

 13. Poszukuję uzdolnionych plastycznie osób z naszej parafii do przeprowadzenia pleneru malarskiego w ramach oferty kulturowej remontu zabytków drewnianych. Chodzi o namalowanie lub narysowanie jakiegoś obiektu sakralnego: krzyż, kapliczka, kościół, do końca maja.

 14. Na ołtarzu św. Barbary wystawiony jest koszyk na ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.

 15. Wprowadzono ograniczenia w uczestnictwie we Mszy św.