PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCY

 1. W środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 39. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Na początku przyszłego tygodnia, w poniedziałek, 18 maja, przypada 100. urodzin naszego wielkiego rodaka. W niedzielę za tydzień o g. 11.15 odprawię Mszę Świętą z tej okazji. Niech nie zabraknie portretów i flag papieskich przy naszych domach i mieszkaniach. Przypominam, że rozpoczął się już proces beatyfikacyjny rodziców Jana Pawła II Emilii i Karola Wojtyłów.

 2. W sobotę, 16 maja, przypada święto patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.

 3. Nabożeństwa majowe odprawiamy w niedzielę po każdej Mszy św., a w tygodniu: w Sławianowie w dni powszednie po wieczornej Mszy św., w Skicu w środę po Mszy św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, w Kleszczynie w czwartek po Mszy św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

 4. W soboty w maju, na czas pandemii, wprowadzam dodatkowe Msze św. Będą to Msze św. z niedzieli. W Kleszczynie o g. 16.00 i w Skicu o g. 17.00 i w Sławianowie o g. 18.45. Są wolne intencje. Porządek Mszy św. w sobotę będzie więc następujący w Kleszczynie o g. 16.00, w Skicu o g. 17.00 i w Sławianowie o g. 18.00 i o g. 18.45. Od niedzieli za tydzień będzie również dodatkowa Msza św. w niedzielę w Sławianowie o g. 12.00.

 5. W dni powszedni będziemy zbierać ofiary na Mszy św. w Sławianowie.

 6. W związku z pandemią obowiązują zasady bezpieczeństwa. W kościele może przebywać 1 osoba na 15 m kwadratowych. W Kleszczynie jest to 10 osób plus 2 osoby na chórze, w Skicu 24 osoby plus 1 osoba na chórze i w Sławianowie 13 osób plus 3 osoby na chórze, w salce 4 osoby. Ograniczenie nie obejmuje księdza oraz osób posługujących podczas Mszy Świętej.

  W kościele jesteśmy z zakrytymi ustami i nosem. Nie odnosi się do do księdza. W pogrzebie może uczestniczyć tyle osób, ile może zgromadzić się w kościele, w którym sprawowana jest Msza Święta pogrzebowa. Powyższe ograniczenie dotyczy również ceremonii na cmentarzu, z zachowaniem pomiędzy osobami odległości minimum 2 m od siebie.

 7. We wszystkich trzech kościołach siadamy tylko na miejscach gdzie są wyłożone kartki z Litanią Loretańską.

 8. Osoby będące na zewnątrz kościoła mogą przystąpić do Komunii św.

 9. W kościele przy ołtarzu jest wystawione naczynie z wodą święconą. Będzie tam do końca maja. Można z niego zabierać wodę święconą do domu.

 10. Przypominam, że do 7 czerwca powinniśmy przyjąć Komunię św. wielkanocną. Można to uczynić także w dzień powszedni.  Drugie Przykazanie Kościelne przypomina nam: »Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty«. Natomiast Trzecie Przykazanie Kościelne mówi: »Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą«.