WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

 1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce.

 2. Dnia 24 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Maryja po wniebowstąpieniu Chrystusa z Apostołami trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że Maryja jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci.

 3. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy się też za Kościół w Chinach. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Kościoła.

 4. We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych matkach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i modlitwę, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym życiu.

 5. W przyszłą niedzielę, 31 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię św. wielkanocną. Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już w sobotę, 30 maja. Do tej uroczystości od jutra przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę.

 6. Nabożeństwa majowe odprawiamy w Sławianowie w dni powszednie po wieczornej Mszy św., w Skicu w środę po Mszy św., w Kleszczynie w czwartek po Mszy św.

 1. W soboty w maju, jak również w czerwcu, na czas pandemii, wprowadzam dodatkowe Msze św. Są to Msze św. z niedzieli. Porządek Mszy św. w sobotę jest więc następujący w Kleszczynie o g. 16.00, w Skicu o g. 17.00 i w Sławianowie o g. 18.00 i o g. 18.45. Jest również dodatkowa Msza św. w niedzielę w Sławianowie o g. 12.00. Są wolne intencje.

 2. Młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania na nabożeństwa majowe przychodzi w Skicu w środę, w Kleszczynie w czwartek, w Sławianowie w piątek. Po nabożeństwach będą krótkie spotkania. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. przychodzą w Skicu w środę, w Kleszczynie w czwartek, w Sławianowie we wtorek.

 3. Od teraz zbieramy ofiary na Mszy św. w Sławianowie w dni powszednie.

 4. Zmieniły się zasady bezpieczeństwa. W kościele może przebywać 1 osoba na 10 m kwadratowych. W Kleszczynie jest to 16 osób plus 3 osoby na chórze, w Skicu 37 osób plus 2 osoby na chórze i w Sławianowie 20 osób plus 5 osób na chórze, w salce 6 osób. Ograniczenie nie obejmuje księdza oraz osób posługujących podczas Mszy Świętej. Zapraszam do kościoła i przed kościół.

  W kościele jesteśmy z zakrytymi ustami i nosem. Nie odnosi się to do księdza. W pogrzebie może uczestniczyć tyle osób, ile może zgromadzić się w kościele, w którym sprawowana jest Msza Święta pogrzebowa. Powyższe ograniczenie dotyczy również ceremonii na cmentarzu, z zachowaniem pomiędzy osobami odległości minimum 2 m od siebie.

 5. Osoby będące na zewnątrz kościoła mogą przystąpić do Komunii św.

 6. W kościele przy ołtarzu jest wystawione naczynie z wodą święconą. Będzie tam do końca maja. Można z niego zabierać wodę święconą do domu. Kościół w Sławianowie jest otwarty w ciągu dnia.

 7. Przypominam, że do uroczystości Najświętszej Trójcy, w tym roku przypadającej 7 czerwca, powinniśmy przyjąć Komunię św. wielkanocną. Można to uczynić także w dzień powszedni.  Drugie Przykazanie Kościelne przypomina nam: »Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty«. Natomiast Trzecie Przykazanie Kościelne mówi: »Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą«.

 8. Istnieje możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty przed Mszami świętymi.

 9. Na cele remontowe zebraliśmy w Skicu w marcu 120 zł, w kwietniu 1450 zł, w Sławianowie w marcu 1240 zł, w kwietniu 440 zł. Bóg zapłać.

 10. Ze względu na koronawirusa wykonanie posadzki w Sławianowie przewidziane jest na marzec przyszłego roku.

 11. Prenumeratorów gazet proszę o wpłatę 54 zł za drugi kwartał.