Triduum i Święta Wielkanocy

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony, a po Komunii św. będzie wystawiony Najświętszy Sakrament. Zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”. Msza św. o g. 18.00

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia o g. 18.00.

Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna, podczas której obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa wśród nas. Na tę liturgię proszę o przyniesienie świec i kto chce naczynie na wodę święconą.

W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 7.00, ze względu na wcześniejszą zmianę czasu, uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem Alleluja ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy Eucharystię. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte według porządku niedzielnego z Mszą św. o g. 11.15. W drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Msze św. wg porządku niedzielnego.